Nancy H. Kleinbaum: Stowarzyszenie umarłych poetów

17:24


„Stowarzyszenie umarłych poetów” to pozycja, której tytuł jest mylący. Spodziewamy się książki o poezji, a tak naprawdę to  opowieść o powołaniu, pasji, przyjaźni i lojalności.

Akcja powieści rozgrywa się w Akademii Weltona- jednej z najlepszych uczelni prywatnych dla chłopców w USA. Szkołą położona jest  wśród wzgórz Vermontu, a jej hasło to: „Tradycja, Honor, Dyscyplina, Doskonałość". Brzmi mało zachęcająco ? I tak jest. Nauczyciele są surowi, traktują uczniów przedmiotowo. Z resztą chłopcy nie mają też i łatwo w domach- rodzice już zaplanowali ich przyszłość.  Ale jak się zapewne domyślacie i tym razem wyjątkiem od reguły jest profesor John Keating. Jest to nauczyciel z powołania, to właśnie on pozwala uczniom być sobą, uwalnia w nich „prawdziwe ja”, pozwala marzyć i nakłania ich do realizacji tych planów,  a także uczy samodzielnego myślenia.
O tytule mogę powiedzieć tyle, że odnosi się do głównego wątku w książce, bo nie chcę Wam zdradzać reszty. Sami przeczytajcie. Jest to krótka lektura- na jeden wieczór. Trochę ponad 150 stron. Jednak z całego serca Wam ją polecam. Chyba każdy ma taką książkę przy której płakał, ale płakał tak szczerze, i „Stowarzyszenie umarłych poetów” jest dla mnie taką pozycją. To książka z tych, o których nie da się zapomnieć.  I proszę nie skreślajcie jej- ja prawie to zrobiłam, a na zakończeniu ryczałam jak bóbr. Jako nauczyciel dodam, że chciałabym być dla swoich uczniów jak John Keating!


 ★★★★★★★★★☆

You Might Also Like

4 komentarzy

 1. Lubię tę książkę! Miałam ją w szkole.;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytaliśmy kiedyś na lekcji fragment tej książki i od razu mnie zainteresowała, ale do tej pory nie miałam okazji po nią sięgnąć. Mam nadzieję, że kiedyś mi się to uda :D
  azamargo.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety, nie dla mnie :(


  Buziaki,
  coraciemnosci.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń